rerkt2mx7u rerkt2mx7u
  • 12-10-2022
  • Mathematics
contestada

Sally wants to buy a used truck for her delivery business. Truck A is priced at $450 and
gets 25 miles per gallon. Truck B costs $650 and gets 35 miles per gallon. If gasoline costs
$4 per gallon, how many miles must Sally drive to make truck B the better buy?

Respuesta :

Otras preguntas

Graph triangle RST with vertices R(6, 6), S(3, –6), and T(0, 3) and its image after a reflection over the y-axis.
What is the answer please help
Melissa is packing up her bedroom before she leaves for college her closet is 185 ft.³ if the boxes she is using or 4 1/2 feet long 2 feet wide and 4 feet high
What is the difference between different types of mutations?
What are the two most important skills or traits that a professional should posses?
can anyone explain to me about iodine test and benedicts test??​
How do you write the proportion 9:36 = 10:40 using words ?
How do GMOs improve air quality?
Which abiotic factors might affect the survival of a small tree in a large forest? * 1 point A. amount of sunlight the tree receives B. precipitation C. nutrien
25 students are asked to line up in lines of 5 students. How many lines will there be?