MiuIruma00000
MiuIruma00000 MiuIruma00000
  • 14-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tea that sells for $2.00 a pound is mixed with a different tea that sells for
$5.00 a pound to produce 40 pounds of a custom blended tea that will
sell for $4.25 a pound. How many pounds of the less expensive tea
should be used in the mixture?
(1) 10
(2) 15
(3) 25
(4) 30

Pls show work

Respuesta :

Otras preguntas

Although most hernias are not painful, pain in the groin area can be one of the symptoms. Group of answer choices True or False
The amount by which the overhead applied to jobs during a period exceeds the overhead incurred during the period is known as:_____________ a) Predetermined over
PLZ HELLP ASAP !!!!!!!!!!!!!!!
The sun shines more directly near the equator, bringing more warmth there. In polar regions the sun shines at angles such that they get little or no sunlight du
Uh what is this. Correct answer ​
¿Alguien puede responder mi última pregunta?
In isosceles triangle ABC, AB=AC.If B=55, calculate A​
As human travel increases, the number of introduced species likely,A) DecreasesB) Increases C) Stay the sameD) Is eliminated
How many yards long is a piece of fabric witha width of 5/8 yrd nd a area of 2 3/4 square yards?
Part A and B please help