lilly55591 lilly55591
  • 11-12-2022
  • Mathematics
contestada

P(A) = 0.50, P(B) = 0.40, and P(A and B) = 0.15.
What is P(A or B)?

Respuesta :

Otras preguntas

Helppppppppppppppppppp
19) It will cost $12.50 per person to make dinner. Write an inequality that represents the number of people you can make dinner for if you only have $200 to spe
Find the slope of the line
Jack cut two fabric circles of different sizes in his art class. The larger circle has a circumference of 22 inches, and the smaller circle has a circumference
(3x+9)(5x-9) we need to put them in the box
Magma is when molten rocks are on the interior of the earth, Lava is when it is on the exterior of the earth. A.True B.False
a. Which of the following is a way that science has benefited society? medical advances b. new energy resources c. technological advances d. all of the above
An 8-pint jug of water costs $5.76. What is the price per cup? $
Distribute 5(-4x+6) pls help!!
The art teacher started class with a block of clay that weighed 79 1/10 pounds. The students used 65 9/10 pounds of the clay during 100 class. How much clay was