thivisa thivisa
  • 12-12-2022
  • Mathematics
contestada

Purchasing 5 bananas and a $3.50 pineapple costs the same as purchasing 7 bananas and a pear that costs 90 cents. What is the cost of each banana?

Respuesta :

Otras preguntas

What is 5/8 in a decimal ?
(system of equations) At a restaurant, the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5
Imagine you are writing a poem about a fun birthday party. Which of the following words has the appropriate connotation for the situation? Shrieks Giggles Wails
An organism has 100 offspring, but 80 percent of them die within the first three months. This organism is most likely a(an) pelican, lizard, dandelion or orangu
In poetry, an iambic foot is made up of an unstressed followed by a stressed syllable, such as "he SINGS." True False
What is the mass of the 2.5 kilogram in mass in grams
Which propaganda technique is used in this sentence? Pure, fresh, real apple juice, packaged to deliver the freshness of nature straight to you. A.) Snob appeal
solving systems of elimination 1) x-y=11 2x+y=19 2) 4x+8y=20 -4x+2y=-30 4) -6x+5y=1 6x+4y=-10 what are the answer to these three questions
what is 30 over 75 in simplest form
did u know how much water we have in our world