sde1521 sde1521
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

If the mug cost $6 last year and the price increased by 25%, how much did the mug cost this year?

Respuesta :

Otras preguntas

What is a government shutdown
In the last sentence in the novel, Steinbeck illustrates the sentiment of difficult times when he characterizes ________ as incapable of understanding the subt
Read the sentence below, and use context clues to determine the meaning of the word embroil
How do u solve this??
I qualified for the Horatio Alger Scholarship. It is awarded based on financial need, but students must have a 2.0 GPA to apply. To qualify, students must pursu
Martha is holding her new baby while she enjoys a bite of peppermint candy. she notices that when the candy comes close to the baby's face, the baby becomes mor
The figures below are based on semicircles and squares. Find the perimeter and the area of each shape. Give your answer as a completely simplified exact value i
A package of 4 light bulbs costs $12.12. What is the unit price?
The most populous country in the world is _____.
VOTE! Q. "How many Liters are in 1 kiloliter and in 5 hectoliters?" A. 1,500 -or- B. 2.600 note that the first person to answer this gets the brainliest answer!