julio9690f julio9690f
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada


Mr. Dykstra is using a hose to water his garden.
2.5 quarts of water pours through the hose each
minute, how many gallons of water pour through
the hose in 8 minutes?
A 5
B 16
C 4

Respuesta :

Otras preguntas

The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts? What is
Evaluate. 43 – 10 ÷ 2 + [(7 + 3) • 3]
What ocean is off the east coast of the united states?
Do you think that the Western powers and the Soviet union food they might soon be attacked by Germany and Italy
In the figure, j∥k and m∠1 = 65°. What is the m∠6 ?
When montague offers to raise juliets statue in pure gold he is A) honoring his daughter B) blaming capulet for the tragedy C) ending with enmity with capule
During the course of the day, which location had the greatest intensity of insolation at solar noon? (1) A (2) B (3) C (4) D
A store sells a television for $1000. Customers can choose to receive a 10% discount and pay it off with a loan at a simple interest rate of 4%, or they can cho
How does the number of bones and the amount of cartilage you change as you get older
HELP! How do i post down/paste screenshots? leave down below, thanks!