dixie4342
dixie4342 dixie4342
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada

Express the following rate as a unit rate. If necessary, round your answer to the nearest tenth.
RATE: 40 grams for 90 gallons

Respuesta :

Otras preguntas

The school store sells 18 folders for $4.50. Select the three unit rates that describe this sale. $0.25 per folder , 4 folders per dollar ,36 folders per $9, $3
What’s an accurate description of a serfs life
An organization will give a prize to a local artist. The artist will be randomly chosen from among 7 painters, 4 sculptors, and 5 photographers. What is the pr
If Mary has ran 41 miles how many inches is that?
What is the momentum of a 750kg car traculing at a velocity of 24m/s
Which are the symptoms of arthritis
after cotton, was no longer the main source of Georgia's agricultural income, what other crops became increasing important? a. rice and tobacco b. silk and wine
Kirsten purchased a new dining room table and china cabinet from discount furniture, which offered a one-year special with no interest or financing charges. whe
how did the colonists feel about the articles of confederation and constitution
A college survey was taken to determine where students study. Of 147 students​ surveyed, 92 studied in the cafeteria​, 86 studied in the student lounge​, 40 stu