ReeseMoffitt9050 ReeseMoffitt9050
  • 12-03-2024
  • Business
contestada

Suppose that Sam allocates his income between milk and cereal. Milk costs $2.50 per gallon and cereal costs $5.00 per box. Sam has $50 per week to spend on these two goods. If Sam spends all of his money on milk, how many gallons of milk can he buy?

Respuesta :

Otras preguntas

Ba(CN) _ What is the compound
Does anyone know the answer?
Which of the following examples illustrates a number that is correctly rounded to three significant figures? a. 109 526 g to 109 500 g b. 0.03954 g to 0.040 g
Who was the 2 president of United States
What is part a and b in 18
how did religion change because of trade
10. A bunch of amino acids put together makes
Pls help me, you have to order these from least to greatest
By 1850, the South was totally committed to a society based on slavery and ______.
Write arguments as directed for the following situations. Imagine that your friend wants to have hamburgers for dinner. You want to have pizza instead. a. Writ