Kcmayo82371 Kcmayo82371
  • 11-04-2024
  • Business
contestada

A retailer has a cost per unit of $22 on a pair of pants and a selling price of $38. The markup equals $22. Is this statement True or False?
1) True
2) False

Respuesta :

Otras preguntas

PLZ I'M BEING TIMED Which equation could have been used to create this table? A. y = 7x B. y = x + 6 C. y = 6x D. y = x + 5
Pleaseee helpppp!!!!
What and where is Mesoamerica?
By the triangle theorem the sum of the angles in a triangle is equal
150 centimeters is equivalent to: A. 1 meter B. 1 1/2 meters C. 750 millimeters D. 1 yard
A 10-mile bike race is divided into 4 equal sections. 9 Which equation shows how to find the number of miles in each section?
Find the mean of the following data: 18, 17, 12, 14, 8, 21, 10, 11, 19, 20, 10, 5, 17, 12, 10, 20
We know that a token costs $1.75. If you purchase 10 tokens, you get 2 free tokens. Write and solve an equation to find the approximate reduced price of each to
A vaccine is effective because ________. A vaccine is effective because ________. the vaccine contains the lymphocytes necessary to fight infection the vaccine
Write the equation perpendicular to y = 2x +1 and goes through the point (4, -1) A. Y = 1/2x + 1 B. Y = -1/2x -3 C. Y = 1/2x +1 D. Y = 1/2x -3