alexismarie7244 alexismarie7244
  • 12-04-2024
  • Business
contestada

A Big Mac costs 400 rupees in India. A Big Mac costs $5.00 in the United States. If you use the Big Mac as a "basket" to measure the price level in a country, according to purchasing power parity, What is the exchange rate between the Indian rupee and the US dollar?

Respuesta :

Otras preguntas

Mitochondrial DNA can be taken from bone, hair, or teeth and used in DNA typing. What are the benefits to using mitochondrial DNA over nuclear DNA? mtDNA requ
In what ways are the romantic poets descendants of that philosophy?
________ + independent clause = complex sentence
Which of the following are not true about gene ? Check all that apply
Tim had $20.00 to spend on 6 pens. After buying them, he had $8.00. How much did each pen cost?
Which mental image does the imagery in these lines evoke? Ere, in the northern gale, The summer tresses of the trees are gone, The woods of Autumn, all arou
What's the best meaning of the word oath in the passage
twenty five minus fifteen equals
after completion of this division,the nucleus of each new cell will have....
What type of stress in placed on Folds