abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Glucagon, a peptide hormone, is upregulated when blood sugar levels are low. Which molecules in or on the plasma membrane would enable a cell to respond to gluc
hope you can read those plz help me
Which country lies closest to the north african coast?
Handy hiking produces backpacks. In 2007, its highest and lowest production levels occurred in july and january, respectively. In july, it produced 4,000 backpa
Convert 12.5 miles to inches
someone help write and sove an equation to find the missing angle measures? thank you
Which description fits the term homeostasis? A. maintaining metabolic processes in the body B. regenerating brain cells during an illness C. maintaining the
Hungry lunch has net income of $73,402, a price-earnings ratio of 13.7, and earnings per share of $.43. How many shares of stock are outstanding?
Find 2 consecutive odd integers such that 3 times the larger is 29 more than 3 times the smaller
Handy hiking produces backpacks. In 2007, its highest and lowest production levels occurred in july and january, respectively. In july, it produced 4,000 backpa