dorothyholbroop8iuyi dorothyholbroop8iuyi
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

Flour costs $0.53/lb How much would 4.5 lb of flour cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-05-2018
$0.53/lb

0.53 * 4.5 = 2.385

Round 2.385 to 2.39

4.5 lbs of flour would cost $2.39 (D)
Answer Link
Americ
Americ Americ
  • 14-05-2018
Multiply the cost per pound ($0.53/lb) by the total number of pounds (4.5 lbs).

= $0.53 * 4.5
= $2.385

= $2.39 rounded total cost


ANSWER: The total cost would be $2.39 (rounded) for 4.5 pounds of flour.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

what is the rule for finding the sum of two negative integers
Our society has identified two extremes in intelligence. How are these differences identified? (for psychology class)
Evaluate -d - euf-g if d = 5, e = -6, f = 7 and g = -9 -27 27 - 17 17
What is the value of x?
Which has a greater ionization energy, Ne or Gallium?
(65 POINTS)the point (12,5) is on the graph, what do the coordinates tell you about the water in the bucket? A. After 5 seconds, there will be 12 gallons of wat
Select the correct answer. Why is it difficult to classify humans (Homo sapiens) into subspecies? A. Humans have the same physical features. B. Humans are gen
31. Which one is not the barriers of Enterpreneurship:(A) Lack of technical skills(B) Political instability(C) Technical knowledge(D) Time pressure and distract
Help with number 13. . . . . .
At this rate, how long will it take to sell 200 cups of coffee? pls help me