madkirenalexanpbtz58 madkirenalexanpbtz58
  • 14-07-2018
  • Mathematics
contestada

sylvia bought 1.5 pounds of dried apricots. She spent a total of 9.75. How much would 1 pound cost?

Respuesta :

kanest
kanest kanest
  • 14-07-2018

Set up a proportion:


[tex] \frac{1.5}{9.75} = \frac{1}{x} [/tex]


The numerators represent the amount of pounds of apricots, and the denominators represent the cost of the apricots.


Cross multiply:


[tex] 1.5x = 9.75 [/tex]


Divide both sides by 1.5 to get x by itself:


[tex] \boxed{x = 6.5} [/tex]


A pound of dried apricots would cost $6.50.

Answer Link

Otras preguntas

Help me on this problem: Karen collects 6/7 qt rainwater. She uses 1/2 of the water to clean her bicycle and uses the remaining water equally for 3 houseplants
a store advertises that customers can take 25%off the original price and then take an extra 10%off is this 35% of? explain
40 degrees north 30 degrees ouest
what is the objective of the necessary and proper clause
if the same amount of work needed to keep a 100W light bulb lit for one hour could be used to lift a 2000 kg SUV, what height could it be lifted to?
What two oceans touch Australia?
define cell conjunctions
how do you think the attributes of each army might affected its performance in battle
solve for W. 1/2w + 2 = 4
how do you think the attributes of each army might affected its performance in battle