craveonfleek1 craveonfleek1
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

A carton of milk containing 12 cans of soup costs $38.40. Each can weighs 16 ounces. WHAT is the cost of one ounce of soup?

Respuesta :

Sicista Sicista
  • 21-09-2018

The cost of one ounce of soup will be  $0.20

Explanation

A carton of milk containing 12 cans of soup costs $38.40 and each can weighs 16 ounces.

So, the total weight of 12 cans of soup [tex]=(16*12)ounces=192 ounces[/tex]

That means, the cost of 192 ounces of soup is $38.40

Thus, the cost of one ounce of soup [tex]=\frac{38.40}{192}=0.20[/tex] dollar.

Answer Link

Otras preguntas

who shot lincoln and what happened to him
What is 1/8^6? Please?
What is the arabic number equivalent to the roman numeral xxii?
How many numbers between 1 and 100 (inclusive) are divisible by 3 or 2
An​ advertisement's ________ refers to the​ style, tone,​ words, and format employed in delivering the brand message.
What can you do to make notes more organized. the source of the information?
How did Theodore Roosevelt define freedom? How do I give my interpretation of freedom? Also how do I turn this into an essay form?
Find the sum of the infinite geometric series 3 + 3/4 + 3/16 + 3/64 + ... , if it exists.A. 5B. 4C. 3.98D. does not exist
Due to unplanned​ ________ during the communication​ process, a receiver may end up getting a different message than the one the sender sent.
(05.04)The new club sticker is in the shape of a triangle. It has a height of 8 inches and a base of 10 inches. The area of the club sticker is ____ square inch