midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

What were some of the causes of King Philip's War?
He withdrew after a couple years and then he decided to live in the country A complete sentence B fragment C run-on?
Given the function f(x) = 5^x, Section A is from x = 0 to x = 1 and Section B is from x = 2 to x = 3. Part A: Find the average rate of change of each section. (
how many pints are in a tank
Find all solutions to the equation. 7 sin2x - 14 sin x + 2 = -5
Ethos is an appeal to _____. a. the audience's sense of right and wrong b. the speaker's credibility c. the audience's sense of logic d. the audience's emot
tom drinks 4 pints of water a day. how many tanks of water will he drink in 30 days?
how many pints are in a tank
which gas is used by divers and why
Buffy and her sister Dawn have a 10 ft by 40 ft rectangular lap pool in their backyard. They are not getting along today, so they are going to divide the pool i