jessicalopezz2705 jessicalopezz2705
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-11-2018

$ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

$20.25 / 3.75 lbs

$5.40 per pound

so 1 pound of candy costs $5.40

Answer: $5.40

Answer Link

Otras preguntas

what is the 10% plan(during reconstruction period)
please help asap. thank you!
Suppose thatTis a data set with the values{3,6,7,4,6,5, x}. If the mean and median ofTareequal, what is the sum of all possible values ofx?
What is a neutron and what charge does it have
Michelle walks 3 1/2 miles a day. How far does she walk in one week if she walks every day?
Briefly explain the meaning and importance of ""the doctrine of chances or averages"" referred to by Wallace.
Which fossils were found in both Africa and South America?
If you are to monitor the number of customers who are not satisfied with your service the following control charts will you use?A. X-bar chart B. p-chart C. Fis
to identify which specific brain areas are most active during a particular mental task,reasearchers would be most likely to make use of a(n)
NEED HELP ON THIS ANSWER