josephcfaucett5487 josephcfaucett5487
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 ounces if chees is $6.00 what is the cost of 12 ounces of cheese

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 14-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions. Let x be the cost for 12 ounces of cheese. We will start like this:

15 ounces : 6 $ = 12 ounces : x $

x $ = (6 $ * 12 ounces)/15 ounces

x $ = 72 $/15

x = 4,8$

The cost of 12 ounces of cheese is 4,8$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

If weight is a measure of an object's force due to gravity, what is the weight of a student who has a mass of 65 kg? (assume that the acceleration due to gravit
What piece of evidence does Susan B. Anthony use to support one of her arguments? A. A speech previously given by George Washington B. Her personal experience
What is the role of atp in living things?
Valerie and Bret have a total of 24 dog show ribbons.bret has twice as many ribbons as Valerie how many ribbons does each have
The ocean regulates temperatures, keeping them mild year-round, in __________ climate regions. A.continental B.moderate C.polar D.tropical
A factor that can change in an experiment is called
What kinds of food are high in lipid ? a) pastas and breads b) soda and candy c) fruit and vegetables d) butter and lard
Belinda keeps a record of her expenses for the week as shown: Bus fare $8.70 Lunch out $7.35 Hair cut $16 Movie rental $5.95 What is the total of Belinda’s ex
what number is greater 87 or 13.688
The suffix -iasis means _____. the study of repair a condition incision