Aicoh
Aicoh Aicoh
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

I suck at story problems can I please have help?

I suck at story problems can I please have help class=

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 15-11-2018

a.

b=cost per burrioto

t=cost per taco


b.

3 burritos and 4 tacos costs 11.33; 3b+4t=11.33

9 burritos and 4 tacos costs 22.07; 9b+4t=22.07


c. solve

3b+4t=11.33

9b+4t=22.07

mulitply irst equation by -1 and add to 2nd to cancel t's


-3b-4t=-11.33

9b+4t=22.07 +

6b+0t=10.74


6b=10.74

divide both sides by 6

b=1.79

subsitute back


3b+4t=11.33

3(1.79)+4t=11.33

5.37+4t=11.33

4t=5.96

divide both sides by 4

t=1.49


solution: 1 taco costs $1.49 and 1 burrito costs $1.79

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?