contestada

Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?

Respuesta :

[tex]4 \frac{1}{4} \: Pounds = 17 \: USD \\ \frac{17}{4} \: Pounds = 17 \: USD \\ 1 \: Pound = 17 \times \frac{4}{17} = 4 \: USD[/tex]

!! Hope It Helps !!