laurieburgess804 laurieburgess804
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottled of juice sells for 6

Respuesta :

zaniya745 zaniya745
  • 13-12-2018

Answer:

2 per bottle

Step-by-step explanation:

12 bottles÷ 6 dollars=2

Answer Link
itsvaleriecx2
itsvaleriecx2 itsvaleriecx2
  • 13-12-2018
It would be $2.00 per bottle.
All you have to do is 12/6=2
Answer Link

Otras preguntas

Joe takes a dollar from the cash register every day and does not tell anyone about it. Sara’s cash register is $2 short because she gave someone incorrect chang
Write the molecular formula of ferric oxide and calcium hydroxide by criss-cross method ​
Given that ZZ -- LX, M2W = x + 3, and m_Y = 2%-13) 3, find the value of x for which WXYZ must be a parallelogram.
Which technology had the greatest effect on the application of the distance-decay function? (A) food preservatives because they reduce decay (B) cars because t
three consequences of HIV and aids on the individual and community​
why do you need safety precautions after and before exercise​
a 4,000 kilogram rocket has accelerates at a rate of 35 m/s2. How much force is required to do this?​
4y + 3x + 2y + 9x + 4 Anyone down to help with this and other ones ?
HELP PLS!! D: The net of a rectangular prism is shown below. What is the total surface area of this prism? A. 112 cm² B. 142 cm² C. 105 cm² D. 71 cm²
1.1 The Android smart watch as presented in Figure 4 could be regarded as a computer. Is this statement true or false? Provide a detailed motivation of your ans