malakai8 malakai8
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

which is the better buy ? 22 vitamins for $1.97 or 40 vitamins for $3.25

Respuesta :

tiffanijimenez02
tiffanijimenez02 tiffanijimenez02
  • 13-12-2018
The best choice would be to buy 40 vitamins for $3.25

If you double the amount of vitamins for the first choice you'll end up with: 44 vitamins for $3.94.

Even though you're getting 4 more vitamins for .69 cents more, the best choice would be to buy 40 vitamins for $3.25.
Answer Link

Otras preguntas

what do the colors produced by fireworks indicate? a. a physical change c. a state change b. a chemical change d. an element change
shaw wrote five novels before beginning his career as a playwright. a. true b. false
in a medical office, a standard report that would be run to show how much each patient owes is the:
Pancreatic juice and bile are poured through which duct ?
which countries was not a member of the axis powers during world war 2? germany, italy, japan, russia?
Please translate this sentence for me? John goes to the hospital in the ambulance. Then he goes to the x-ray room . The Doctor tells John that he has a broken n
one of the richest resources for the learning is the learner himself. true or false.
Which sentence would stand out the most when scanning a paragraph
Why collaboration in science is critical to success in the scientific community
is unequal access to basic services reason enough to commit crime in S.A?