littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

What specific actions did both Presidents Abraham Lincoln and Franklin D. Roosevelt take with their powers to address the immediate needs of the nation?​
PLEASE, PLEASE, PLEASEE!!! EXPLAIN IN DETAIL HOW THE TWO RELATES TO THE CELL THEORY The following lists components of the nature of science. Explain how at le
Select the correct answer from the drop-down menu. The pacing in paragraph 3 is faster than in the rest of the narrative. Why did the author most likely change
Describe the Bedouin way of life.What were their ideals?
Detail one way that employees may be abusing company computers, networks, or email.
9-6 Worksheet: Dilations Graph the polygon and its image after a dilation with the given scale factor 1. J(2, 4), K(4, 4), P(3, 2); r = 2 5.1-2. ty of X
Which of the following is not a function of the FED? a. supplies currency to the economy b. holds reserves for the non-bank public c. acts as government's fisca
How to find the x and
A- Complete with which, who or whose. 1. The boys. doing the test. 2. The clock old. 3. The room 4. Mark drives a car parents is very comfortable. fast. 5. The
a hammer get 300miles on 20 gallons of gas. How many miles can it cover on 50 gallons of gas