zahmirlopez zahmirlopez
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

jason bought a soft drink for 4 and 6 candys bar he spent a total of 28 dollars how much did each candy bar cost?

Respuesta :

bohlandl bohlandl
  • 14-01-2019

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

first take 28 and subtract 4 which equals 24. you have 24 dollars left and buy 6 candy bars so take 24 divided by 6 which equals 4$ per each candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

at an amusement park, Robin bought a t-shirt for $8 and 5 ticket for ride. she spent a total of $23. How much did each ticket cost?
Choose the item that is an example of the geographic theme of place.
PLEASE HELP!! WILL MARK BRAINLY!! For what values of the domain {-3, -1, 0, 2, 4} does f(x) = g(x)? f(x) = 2x + 5 g(x) = x^2 - 3
What are Canada’s major boundaries?
What is the solution set of 2x(x - 1) = 3?
Jenny watched 27 movies that she thought were very good. She watched 45 movies over the whole year. Of the movies she watched, what percentage did she think wer
Seth worked a summer job at a camp. His salary accumulated all summer and at the end of the summer he deposited $1890 in a savings account at 3.5 percent intere
What brought an end to Islam’s Golden Age?
PLZ HELP MARKIN BRAINIEST!!!
Use the points (1,-3) and (5,9) to determine the slope between the two points using the slope formula