lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

Write and solve a real-world problem which a rate is converted
mrs.walker teaches 105 7th grade students.She knows that 3/5 of her students can receive remind messages. How many students can receive messages (i really reall
REVIEW LESSON 1 vote, express his or her views about 1. Use the chart below to summarize the main ideas in the Magna Carta, the English Bill of Rights, and the
Find the distance between each pair of points, to the nearest tenth. (2,1),(3,4)
4/7 • t when t = 7/8
The prevailing racial ideologies of the early 1900s resulted in severe mistreatment of african americans. one famous case of such treatment was the:______.
At a picnic, there is a contest in which hoses are used to shoot water at a beach ball from three different directions. As a result, three forces act on the bal
When considering the health impact of diabetes it is important to remember that:______.
The type of policy that involves changes in taxes or spending by the federal government is known as?
When using goal setting in performance management, the goals should be ________.