emmagreen48 emmagreen48
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

At the toy store, 3 toy cars cost $2.88. How much does it cost to buy 25 toy cars?

Respuesta :

littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 16-01-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

What do we know? 3 toy cars cost a total of $2.88. $2.88 divided by 3 gives us $0.96 per car. If it is $0.96 per car and there are 25 cars, that gives us a total of $24 for 25 cars.

Answer Link
Marissaperez2002 Marissaperez2002
  • 16-01-2019

Answer:

23.30

Step-by-step explanation:

Well divided 2.88by 3 whatever I got Mutiply 25

Answer Link

Otras preguntas

21=3r squared how do I solve that?
What is the total amount of sap the trees produced that day?
Read the paragraph. Chose the correct meaning of credulous. Remember, the word root cred means "believe."
a watt is a unit oflightpowerforcemotionenergy
What are the differences between transitive, intransitive, action and linking verbs?
How does Frederick Douglass feel about his new mistress when he first comes to the Auld’s home?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!really need help fast
Escuchar Read the following statements. Then listen to the e-mail from Natalia to her mother and complete the sentences. 1. Natalia fue de compras __. esta se
Amara needs 4545 kilograms of meat to feed her 22 pet dragons each day. Each pet dragon eats the same amount of meat. How many kilograms of meat does Amara need
Help me please FOR A GRADE ‼️ What is an equation of the line that is parallel to Y=4x-1 one and that passes through the point -3,5