laracynthia2001 laracynthia2001
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.19 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of apples and the output is the cost. Is this relation a function? Why or why not?

Respuesta :

ionknowww ionknowww
  • 24-01-2019

Answer:


Step-by-step explanation:


Answer Link
coronadocelia3frank coronadocelia3frank
  • 05-09-2019

Answer: Yes, because one input (number of pounds of apples) will always have the same output

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

two reasons why people are hesitant to report corruption two princeples of good governancethat help prvrnt corruption explain two funtions of public protector h
Which literary device portrays a characters reflections? A. Snap shots B. Thought shots C. Sensory Language D. Figurative language
When you step out of the bright sunshine into a dark movie theater, your vision gradually adjusts to the relative gloom. This process is known as _______ adapta
Na and Mg ions each have ten electrons surrounding their nuclei. which ion would you expect to have the larger radius?
Solve the inequalities -150x ≥ − 2,400 and -336 ≥ − 21y.
five reasons why learners should buy healthy food at the schools tuck shop and three health risks for overweight children ?
Market Indicators are employed in- Options Studying the behavior of the stock market Evaluating the performance of the portfolios Calculating betas of the s
Supposed that Natalie has to go to the hospital today to visit her cousin. He has a number of medical problems and has been in a depressed slump for months. Nat
Compare the luxury and deluxe suites of the blue train
How do we improve our drawing?