A class of 4th graders sold tickets to their school play. Each of the 23 students in the class sold 4 tickets. The cost of each ticket was $7. How much money did the class earn by selling tickets to the play?

Respuesta :

Answer:

The made $644

Step-by-step explanation:

23*4= 92 (how many ticks sold all together)

92*$7= $644 (the number of tickets multiplied by the price)