sandrastamps19 sandrastamps19
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for each situation 8 juice boxes for $3.04

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 16-01-2019

Answer:

$0.38/box

Step-by-step explanation:

Here the unit rate is found by  dividing the cost ($3.04) by the quantity of boxes:


 $3.04

--------------- = $0.38/juice box

 8 boxes

Answer Link

Otras preguntas

Find the y value at the point x = -2.​
This means to increase a value by one.. 1. decrement 2. increment 3. modulus 4. parse 5. None of these
Which of the following changes the mass of an object: A. Nothing, mass stays constant B. Changing the distance from the center of gravity C. Changing the gravit
what is 309,099,990 in standard form
QUESTION IS GIVEN IN PICTURE NEED HELP!!!
19.The color of sky is blue due to​
Solve the congruence 169x 25 (mod 330)
find the numberof moles in 60 grams of SO3
in what way were augusts comte and immanual Kant alike
in a certain right triangle, the two sides that are perpendicular to each other are 5.9 and 5.1 m long. what is the tangent of the angle for which 5.9 m is the