Respuesta :

Answer: $22.50

Step-by-step explanation:

If each piece of candy cost $4.50 you have to multiply that by 5.

4.50+4.50+4.50+4.50+4.50

Or 4.50x5

=$22.50

Don’t forget to mark me brainliest :)