kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

Which set of ordered pairs in the form (x,y) does not represent a function of x? A {(-1,2),(3,-2),(0,1),(5,2)} B. {(-1,2),(3,2),(-2,2),(0,2)} C. {(-1,2),(3,-2),
HELP PLEASE!!!! Geometry problem.
A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrubs. If the total bill was $71.00, how much did each shrub cost if they all co
Ralph is 3 times as old as Sara. In 6 years, Ralph will be only twice as old as Sara will be then. Find Ralph's age now. Ralph's age is _____. A)6 B)12 C)18 D
who is your favoite rap star
Did Great Britain form new colonies in other countries to get or gain more raw materials?
The energy needed for body's internal activities when at rest is your Active Metabolic Rate. True False
What is one reason Thomas Paine believes that the youth of the colonies is an advantage against Britain? A.Because their youth lends itself to vigor and unity
Which type of thief can be defined as an individual who has acquired a degree of skill, plans his crimes, generates relatively good amounts of money, and spends
Which of these issues can BEST be given as a cause for the Wilmot Proviso in 1846? A) taxation B) abolition C) free trade D) Indian wars