letir letir
  • 15-04-2019
  • Mathematics
contestada

A 12in pizza costs 7.95 how much would a 20in pizza cost?

Respuesta :

687544
687544 687544
  • 15-04-2019

Answer: $13.25

Step-by-step explanation: If a 12 inch pizza costs 7.95 you can divided 7.95 by 12 which equals 0.6625. This is the price per inch. 0.6625 x 20 = 13.25.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following actions would be favored by a government that supports a mercantilist economy
Name the ion and formula for bicarbonate
Shotguns are classified by: caliber bore choke gauge
The letters of the alphabet are written on flashcards and dropped into a bag. A flashcard is randomly selected, kept out of the bag, and then another flashcard
Compare Pulmonary And Systemic Circulation
If you wanted to support the idea that Beowulf is an epic hero, you might best note that he — a. displays intense pride in his country b. becomes more humble ov
The formula for the area of a rectangle is: A = b × h If A = 27 in.2 and h = 3 in., find b. A) 24 in. B) 30 in. C) 9 in. D) 51 in.
What is the group led by Mussolini during the start of WW II
Necesito un _________ para ir al teatro. Question 1 options: hotel mar boleto árbol
Find the volume of a cylinder with a diameter of 8 inches and a height that is three times the radius. Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest hund