jcasamichana22
jcasamichana22 jcasamichana22
  • 14-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-06-2019

Answer:

$0.25/lb

Step-by-step explanation:

Convert 1 lb to 16 oz mentally.  Then the unit cost of the berries is

$4.00

------------ = $0.25/lb

16 oz

Answer Link

Otras preguntas

What might happen if there were an extra nitrogen base deleted from the mrna code?
Is the function y=7x6– 10 9 linear or nonlinear?
What audience is "how to eat an ice-cream cone" most likely written for?
What is the change in the cell voltage when the ion concentrations in the cathode half-cell are increased by a factor of 10?
If a document reaches you, and requires you to perform some action, you should do it immediately if ________. a. it is from your mother or father b. it seems
What role does temperature and ph play in cellular respiration?
the bakers made 500 muffins. they sold 3/4 of them and 2/5 of the remainder to a charity fundraiser. how many muffins did the bakers have left? (PLEASE SHOW STE
Choose the correct mathematical translation for the given statement. The luggage can weigh no more than 70 pounds.
The graph shows one of the linear equations for a system of equations. Which equation represents the second linear equation for the system of equations that has
How to adjust tuxedo pants adjustable clip?