funkneko
funkneko funkneko
  • 13-08-2019
  • Mathematics
contestada

How many packages of diapers can you buy with $16 if one package cost $4 ?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 13-08-2019

Answer:

4 packages

Step-by-step explanation:

Given:

Total amount of money : $16

Cost of 1 package : $4

Hence number of packages you can buy for $16

= total amount of money ÷ cost of 1 package

= $ 16 ÷ $4

= 4 packages

Answer Link
hunter1heusel hunter1heusel
  • 13-08-2019

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4*4=16 (not sure if tax included if so, 3)

Answer Link

Otras preguntas

How did machines speed up  textile manufacturing
do you know 3 prime numbers that equal 32
Can water and pebbles form a solution?
You work at a clothing store, and your boss wants you to find out which type of shirt had the highest percentage of sales. You found that 13 out of 20 tank tops
what times what equal 16?
What is 689 divided by 53
50 is 40% of what number?
what times what equal 16?
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Can water and pebbles form a solution?