Brainiac03 Brainiac03
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

I can't figure out how to tell which one costs more per pounds

I cant figure out how to tell which one costs more per pounds class=

Respuesta :

kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 12-09-2019

Answer:

the 25 lb bag costs more

Step-by-step explanation:

6.96 divided by 12 = 0.58

15.75 dived by 25 = 0.68

Answer Link
keff2205 keff2205
  • 12-09-2019

Answer: 25 pound costs more than the other one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How should you test a hypothesis?
Complete the table for the given rule. Rule: y=x+3y=x+3y, equals, x, plus, 3 xxx yyy 444 888 555
Patrick, the human resources manager at Acme Company, must decide how to cut personnel costs. This decision will harm employees who are laid off or fired. Patri
Find the slope of between the pair of points. (7, -4) (7, -1)
The diameter of a circle is 24 inches. What is the circle's circumference? Use 3.14 for n. inches
Which words can describe a still life? A. Stillness, stationary, outside B. Animate, animals, inside C. Natural, immobile, man-made Please help me
Imagine that you could travel back in time to the 1770s. You walk through the streets of cities, observe daily life, and even witness crime and punishment in ac
Can someone help quick?
Determining what exactly you need to study before you begin helps you organize your study efforts. Please select the best answer from the choices provided T F.
Contrast chemical energy With mechanical energy.​