perestok
perestok perestok
  • 15-09-2019
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost 45 dollars per hour. Evaluate 6 hours

Respuesta :

akeel5
akeel5 akeel5
  • 15-09-2019

Answer:

If each of your music lessons cost you 45 dollers each hour. If you do 6 hours than your price will be 7.5$ because we did 45 divided by 6

You divide the number of hours which is 6 with the cost per hour which is 45, and you are left of with 7.5$ or what I like to think of it as, 7.50$

Hope this helps

Answer Link
locrival locrival
  • 15-09-2019
Hi!

Answer is 270 dollars
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!!! Which statement summarizes the information at the top half of this chart?
Who is your favorite Greek God/Goddess?
Which explains how the structure contributes to the meaning in “Zoo" and "The Blind Men and the Elephant"? Both texts demonstrate the cause-and-effect relations
Is Catal Huyuk a civilization? Please explain!!!!
Please help me I don't get this qestoin​
The perimeter of a quadrilateral​ (four-sided polygon) is 58 inches. The longest side is three times as long as the shortest side. The other two sides are equal
“BE CURIOUS, NOT JUDGEMENTAL." -WALT WHITMAN Do you agree or disagree with this quote? How would our society be different if all people followed this rule? In y
Which nineteenth century poet is known for short, tightly constructed stanzas such as the following? A. George Caleb Bingham B. Henry Wadsworth Longfellow C. E
HELPPP meeeeee pls i really need it
Please answer I would really appreciate it