deidraparrish21
deidraparrish21 deidraparrish21
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

Patric bought 3 pairs and 4 white papers for 47cents . Merlin bought 6 pins and 4 white papers for 62 . Find the cost of a single paper

Patric bought 3 pairs and 4 white papers for 47cents Merlin bought 6 pins and 4 white papers for 62 Find the cost of a single paper class=

Respuesta :

aer96
aer96 aer96
  • 12-10-2019
White paper costs 8¢
Explanation:
The only difference between the two purchases is 3 pins which made the price 15¢ more. Each pin is worth 5¢. We can create an equation with this:
3p + 4w =47¢
P is the price of the pins and w is the price of the paper.
We know p is 5¢
Plug in 5
15+4w=47
Subtract 15 from both sides
4w=32
Divide both sides by 4 to get the variable alone
W=8
The white paper costs 8¢
Answer Link

Otras preguntas

answer in a paragraph During interphase, how does a cell prepare for division? Describe cell division, including the processes of mitosis and cytokinesis. Be su
HELP 25 POINTS LIKE HELP SOLVE THIS ASAP!!!
how the collapse of the forest ecosystem on easter island affected the human population that lived there?
Based on the information in the food web, drag the organism label to the appropriate box to indicate your answer.
Analyze how romanticism, realism, and impressionism reflected the culture of the Industrial Age.
I don't know I barley eat fruits -0-​
Brent has 4.42 in pennies and dimes. If he has 163 coins in all, find the number of pennies and dimes
pls help me right now! and answer correctly​
answer in a paragraph using quotes Pick one of the laws in the reading (Division of Things or Theft) and explain how that law works. Once you have done that, ex
eleven wa=eighs 47 kg. her height is 1.63 m. what is her bmi