leiaduropan13 leiaduropan13
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 13-10-2019

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

Two calculate the unit rate of one cookie, simply divide the total number of cookies (15) by the total price ($9)

x=9/15

x=.6

Answer Link
PikachuFoxGirl
PikachuFoxGirl PikachuFoxGirl
  • 13-10-2019
60 cent is the answer since you do 15 divided by 9 which gives you 60 cents
Answer Link

Otras preguntas

Given square ABCD, what is the length of AD?
please helppp (NO LINKS!!!)
The functions ) and g(x) are shown on the graph. Rx) = x2 What is g(x)? g(x) (2, 12)
What is the balanced equation for the reaction of a solution of sodium sulfate is mixed with strontium chloride?
i need answer not links ​
Explain how you could find the area of the figure below?? Hellppp
A pizza has a diameter of 14 inches Which measurement is closest to the area of the pizza in square inches? A) 13644 in? B) 153 86 in? C) 182 14 in D) 608 62 in
Individuals in a population of purple people earters are polymorphic at a single locus that leads to variation in purple people eater pup viability. 45% of the
Mrs. Green places balls in a tub for a party. The first guest closes her eyes and draws a ball at random. Without replacing it, a second guest does the same th
According to the line plot, how much more is the total weight of the 1/2 of a pound dog toys than the weight of the 5/8 of a pound dog toys?(WILL GIVE BRAINLYES