ajayiademideo ajayiademideo
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

can you calculate unit rate given larger quantities (ex. 6 apples for $3.60)

Respuesta :

WinterWhitney WinterWhitney
  • 16-11-2019

Answer:

Yes , we can calculate unit rate of larger quantities

unit rate =$ 0.6

Step-by-step explanation:

Yes , we can calculate unit rate of larger quantities

unit rate = cost  per item

Here no of items = 6 apples

cost = $ 3.60

unit rate = 3.60 ÷ 6

                = $ 0.6

Answer Link

Otras preguntas

A business owner would most likely create a cooperative instead of buying a franchise because
Lian is deciding which of two gyms to join. Each gym charges a monthly rate plus a one-time membership fee. Lian correctly wrote and solved a system of linear e
What trophic level does the lizard fill in the food web?
What parts of the food guide pyramid should provide most of the calories you currently take in?
what kind of weathering causes the mineral composition of rocks to change. A.mechanical weather B.permeable weather C.chemical weathering D.general weathering
mark the choice below that is written and punctuated correctly. i'm going to montana. probably next summer. i'm probably going to montana next summer. i'm proba
Let F(x,y)=1+sqrt(4-y^2). . (a) Evaluate F(3,1). (b) Find and sketch the domain of F. (c) Find the range of F
What are the solutions? 16x2 + 9 = 0 (1 point). .
9000 is 10 times much as
How has US popular culture impacted other nations? Select one of the options below as your answer: A. It has made other nations stop trading with the United Sta