evie1531
evie1531 evie1531
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

I bought m gallons of milk for $3.59 each and a carton of eggs for $2.24. Write an expression for how much
money I spent.​

Respuesta :

mal363 mal363
  • 14-11-2019

Hello!

The expression would be:

3.59m + 2.24 =

I hope this helps you! Have a lovely day!

- Mal

Answer Link

Otras preguntas

If a and b are two distinct rational numbers, then which of the following statements is true? a+b is always a rational number while a−b is not always a rational
PLEASE HELP ME PLS U WOULD BE A LIFE SAVER AND ILL GIVE U BRAINLY PLS In a game of chance, players spin a pointer on the spinner with eight equal-sized sections
what did whites fear about blacks during the jim crow era ?​
For each 70 mm of coloured fabric Alex uses to make his curtains, he also uses 20 cm of white fabric. Express the amount of white fabric to coloured fabric as a
3(t+4)=9 t=?-(c-6)=0 c=?-10(s+4)=-122 s=?​
What is the point of intersection to the system below? 2x - 3y = 5 3x +3y = 5
How many fifths are there in 6
kGive the answer of given question ?Its urgent ​
Guys plzz answer this question of environmental science​
In a race, 23 out of 50 swimmers finished in less than 43 minutes. What percent of swimmers finished that race in less than 43 minutes? Please help me on this