anaespino297 anaespino297
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3 write and solve a multiplication equation to find the cost of a can of cat food

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2019

Answer:$18

Step-by-step explanation:

6*3=18

Answer Link
florenciaalexis21 florenciaalexis21
  • 15-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation: you have 6 cans of cat food for 3 dollars

6*3= the amount of cat food you will have

Answer Link

Otras preguntas

what does charles sumner propose should be done with the land of former slave owners in the south
Why did Europeans encourage dissent among neighboring African tribes? Select one: O a. Europeans hoped that African battles among tribe would reduce the native
The local bike shop sells a bike and accessories package for $225. If the bike is worth 8 times more than the accessories, how much does the bike cost?
Linnaeus's two-word system for naming organisms is called____?
A city wanted to enclose a triangular portion of the city park to make a dog park. The triangular portion of the park that they are enclosing has sides of 280 f
write a short answer to each question. 1. Who or what is Grendel? What motivates him? What does he fear? What does he lover vita need? What would he do to get w
Does anyone know anything about fish?
I need help with these questions
Help me please I beg please but please
An equilateral triangle has side lengths that measure x+4 inches. The perimeter of the triangle is 18.6 inches. Write an equation to find the value of x.