jaymalwake jaymalwake
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Your mom spent $15.50 for 3 pounds of apples and 4 pounds of oranges your aunt spent $18.50 for 5 pounds of apples and 3 pounds of oranges how much did each pound of apples and oranges cost respectively

Respuesta :

marybradford80 marybradford80
  • 11-12-2019

Answer:

$2.26 each pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Given x + y=10 Ifx= -21, what is y?
What problems did Amelia face once she decided she wanted to become a pilot, and how did she solve those problems?
write 8.104E6 in standard form
a linear function passes through the point (1,5)and (7,23)what are the rate of change and initial value?
Please help, I don’t understand
Roger throws rocks at the littlun playing by himself on the beach.Which event does this incident foreshadow? a. Simon's releasing the parachute caught on a r
Need help on this question
find the circumference
A developer wants to build a new town center in Baltimore County. The proposal includes 4,000 homes, a golf course, offices, and stores. Several groups asked th
Some banks offer special accounts designed to attract junior high school students. These kids save in such small amounts that the accounts cost banks more to ma