taytenvinson
taytenvinson taytenvinson
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much

Respuesta :

abg101603
abg101603 abg101603
  • 12-12-2019

Answer:

It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces

Step-by-step explanation:

The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.

Hope this helped!!

Answer Link

Otras preguntas

-42-3y + 4z = 1 -4y+ 2z = -2 -5z = -5 Find the unique solution to this system of equations. Give your answer as a point. (x, y, z)
Find the value of x. 110 (4x +90)° x = [?1°
The width of a box is 2 m less than the length. The height is 1 m less than the length. The volume is 60 m³ . What is the length of the box?
What method of the number object returns the string for a number with base 10 as the default? a. the tostring() method b. the tofixed() method c. the round() me
Which graph represents the solution to this inequality? − 1 4 ⁢ ( 12 ⁢ x + 8 ) ≤ − 2 ⁢ x + 11 A. A straight line passing from minus 17 to minus 5. A ray with a
a. Find a polynomial equation in which 1+√2 is the only root.
Suppose a 20 year old wants to take advantage of the high point in the blue line at age 50, how could she do this?
In the statements below, r and s represent integers. Is each statement always, sometimes, or never true? Explain. a. A root of the equation 3x³ +rx²+s x+
HELLOO CAN ANYYONE ON EARTH HELP
Find all the real zeros of the function. y=-8(x-5)³-64 .