malachijames7 malachijames7
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost $6.36. At that price, how much will Kayden spend on 3 1/2 pounds of grapes.

Respuesta :

isabellaashleychan
isabellaashleychan isabellaashleychan
  • 15-12-2019

Answer:

11.13

Step-by-step explanation:

Let's find the cost of 1 pound of grape. So 6.36 is 2 pounds, so 1 pound must be 6.36/2.

6.36/2 = 3.18

We want 3 and a half pounds of grapes so

3.18 x 3 + 3.18/2 = 9.54 + 1.59 = 11.13

We solved it!

Answer Link

Otras preguntas

the area of a circle is 113.04in^2. what is the radius of the circle
In the year 1985, a house was valued at $113,000. By the year 2005, the value had appreciated exponentially to $155,000. What was the annual growth rate between
Evaluate2a + 4bor a = -2 and b = 3​
Which of the following is incorest regarding monosaccharides? b) smallest monosaccharides are composed of three carbons. d) must be either ether or ester a) ald
What's the belief behind a primary-caregiver system? A. Paying special attention to three or four children promotes a stronger attachment. B. Infant-toddl
Need this answer ASAP please
Find the LCM of 30,40 show work​
If the area of an iron rod is 10 cm by 0.5 cm and length is 35 cm. Find the value of resistance, if 11x10^-8 ohm.m be the resistivity of iron.
What components determines the direction of moment?
In BPMN diagram the actors are represented by ____________. Circles Swimlanes Rounded rectangles Dashed arrows