josydmgz
josydmgz josydmgz
  • 16-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost

Respuesta :

Tigger853 Tigger853
  • 16-12-2019
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
Answer Link

Otras preguntas

23. What is the TRANSITIVE VERB in this sentence?: My brother turned off the lights and went to sleep. * A ) sleep B) turned off C) and D) went
The perimeter of the rectangle below is 16 Solve for X​
6. The average atomic mass of hydrogen is amu. 7. If a molecule is made of similar kind of atoms, then it is called atomic molecule. 8. The number of atoms pres
Are Relative frequency distributions permit comparisons between data sets of different sizes?
Plane P is a cross-section of the solid below. What shape is the cross section? A. not enough information B. rectangle C. hexagon D. pentagon
When NaCl is added to a solution of AgNO3, Pb(NO3)2, or Ca(NO3)2, in which case(s) does a precipitate fom? A. AgNO3 only B. Pb(NO3)2 only C. Ca(NO)2 only D. AgN
Đại số tuyến tính sinh viên
plssss help will mark brainliest! :)
Find the area of the triangle. A. 75 km² B. 107.3 km² C. 84.3 km² D. 71.8 km²
Think about your own culture, including your ethnic background, spirituality, language, and community. what are some practices within your culture that influenc