abbyycalderon abbyycalderon
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

The cost for 4 hours of math tutoring is 186. The cost for 24 hours is 1001. Write a linear equation to find the total cost “C” for “H” hours. Use the equation to find 19 hours

Respuesta :

potataoesisafruit
potataoesisafruit potataoesisafruit
  • 13-01-2020

so if 4 hours of math is 186, one hour is 46.5, therefore when you write a liner equation, you start with y=46.5x and then multiply 19 by 46.5

Answer Link

Otras preguntas

How to combine like terms
When you choose a(n) ___________ installation, you only install selected features, rather than all of the features associated with a software program?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
help me!!!!!!!!! having trouble its easy but not for me
An organized system of government,religion,and culture
The product of two integers is 889. If one integer is -31,what is the other?
An artist is using tiles and boards for a project. A tile has length 1/3 ft and width 1/3 ft. A board has length 1/4yd and width 1/4 yd. What is the ratio of th
how much protein does he need each day
What is the certification course that students complete to accredit them with enough knowledge to run a preschool? A. National Administration Council B. Natio
What are 2 adaptations?