cathiprofastde4667 cathiprofastde4667
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

When 19,000 units are produced variable costs are $41 per unit and total costs are $1,080,000. What are the total costs when 24,000 units are produced?

Respuesta :

slicergiza slicergiza
  • 14-01-2020

Answer:

Total cost would be $ 1,285,000

Step-by-step explanation:

Consider fixed cost is x and variable cost is y per unit, ( both are in dollars )

So, the total cost of 19000 units = fixed cost + variable cost × number of units produced

= x + 19000y

if y = $ 41 per unit,

Then total cost = x + 19000(41) = x + 779000

According to the question,

x + 779000 = 1,080,000

⇒ x = 1,080,000 - 779000 = 301000

Thus, fixed cost = $ 301000

Hence, the total cost for 24,000 units = 301000 + 24000(41)

= 301000 + 984000

= $ 1,285,000

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the function h(t) = 210 – 15t? h is the function name; h(t) is the input, or independent variable; and t is the output, or depend
How do you know if learning has occurred?
What is the value of h(3)? –2 –1 1 2
Simplify quantity 4 x squared plus 12 x minus 16 all over quantity 2x plus 10 over quantity 6 x plus 24 over quantity x squared plus 9x plus 20.
how has technology affected the sharing and blending of cultures
Propensity (or tendency) for plasticity is greatest in infancy. middle childhood. late adolescence. middle age.
What is the origin of the word vegetarian?
The mass, Q, of a sample of Tritium (a radioactive isotope of Hydrogen), decays at a rate of 5.626% per year. Given a quantity of 726 grams, determine the graph
Beowulf attributes his defeat in battle to_________.
The most common form of community corrections is: