yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

Why does the fed seldom if ever change bank reserve requirements?
write the equation of a line parallel to y=3x-2 and goes through the point (-6,-11)
Why did urban areas develop subway, elevated train, and streetcar systems?
Help with Math homework
What politician changes did the end of the Franco-Prussian War bring to France
2. What three components make up a nucleotide?
In light of its radical monotheistic theology the worst sin from an islamic perspective is
Triangle Abc is right triangle, and the measure of angle A is 28 percent what are the measure of two angles
How would the 1593 trail of Dr. Roderigo Lopez affect Shakespeare's writing of The Merchant of Venice?
A cornerstone of president wilson's fourteen points was the creation of a world Peace organization know as the A. league of Nations B. United Nation's C. World