asiagordon10 asiagordon10
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

At Ralph’s fruit stand 3 apples cost 90 cents. You want to buy 7 apples. How much will they cost ?

Respuesta :

amyvng2008
amyvng2008 amyvng2008
  • 14-01-2020

Answer:

$2.10

Step-by-step explanation:

90 divided by 3

=30

30 times 7

=210

210 divided by 10

=2.10

Answer Link

Otras preguntas

Name a central angle for the circle.A) CEDB) CKDC) KODD) KDC
The height of the tide over time is shown on the graph. Which of the following equations can be used to reasonably model the data represented in the graph? Sele
What happens to Madeline Usher in "The Fall of the House of Usher" by Edgar Allan Poe?She is buried alive.She sends a letter to a friend.She is tormented by sou
The first three steps of completing the square to solve the quadratic equation x^2 +4x-6=0, are shown below Step 1: x^2 +4x = 6 Step 2: x^2 +4x +4 = 6+4 Step 3:
How do you develop mature relationships with others?
PLEASE HELP I INCLUDED REFERENCED EQUATIONS THROUGH LINKS TO IMGUR - 30 POINTS PLEASE HELP 1. Simplify the following expressions. Show all work for each. (a
A chemical that strip leaves from trees and shrubs, turning farmland and forest into wasteland.
What events inspired independence movements in Latin America?
Why did jackson feel it was right to give his political supporters government jobs
find the distance p(x,y) from the origin​