cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

Comparing organisms' DNA can show?
what's 2 and 5/10 in standard decimal form
what is terminal velocity and when is it reached?
how to get 1/5 of 30
Is the circuit court also known as the court of appeals? true or false
La escuela de Jorge ofrece clases de __________ marciales como el karate y el judo.
Who was the first African American woman Sec of State
what is the value of f(x) = 9x when x = -2?
how to get 1/5 of 30
Humans can have four possible blood types: Type A, Type B, Type AB, and Type O. This variety is a result of which of the following? Law of segregation Incomplet