maciekfinfand6860 maciekfinfand6860
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Denny's fruit stall sells oranges for $2 per bag, and he sells pears for $5 per bag. By the end of the day, Denny had made $21. Put this in standard form.

Respuesta :

MeForPresident
MeForPresident MeForPresident
  • 15-01-2020
For this problem, we should assign variables to fruits in order.

x = oranges and y = pears

The cost of each fruit times the number of each fruit sold has to equal a grand total of $21

In standard form, this is written as: 2x + 5y = 21
Answer Link

Otras preguntas

48. What is another word for processor?
Organizations that tolerate or encourage subcultures with dissenting values: a. usually go quickly out of business. b. usually build stronger cultures to coun
How is urine affected in patients with diabetes?
How many barrel retainer screws secure the barrel of the standard ruger 10/22 rifle?
A special category of national powers that is not implied by the necessary and proper clause consists of what have been labeled; _____ powers of the national go
Help please!!!!!!!!!!!!!
CNG is a readily available alternative to _________. A) Antifreeze B) Brake fluid C) Gasoline D) Oil
fear of punishment reduces hostile aggression in adolescent. Do you agree or disagree with this stance? Support your answer with the help of logical reasons and
Than Wok emigrated from his war-torn country to the U.S. almost two years ago. He recently found a job working on an assembly line at a major computer manufactu
6. Which state government key player is responsible for ensuring that the state is prepared to deal with large-scale emergencies and for coordinating the statew